http://www.kaleme.org/1391/07/13/klm-114773/

, مالزی،دانشگاه یوکی ام said:

نشته ام و دارم این نامه رو میخونم خانمم کنارم نشسته بهم میگه چی میخونی؟میگم نامه تبریک تولد به خاتمی.به اینجا که میرسم(گاهی دلتنگ آن روزها می‌شویم که یک ایران، امید بود)،ناخودآگاه زدم زیر گریه،با وجود اینکه جلوی خودم رو گرفتم تا دوباره ناراحتش نکنم نمشه……واقعا اون روزها چی بود والان چی شد.
من یکسال دوره سید رو و سه سال دوره نحس احمدی نژاد رو دانشجو بودم،برای ما نه از سال اول بلکه از سه ماه اول مشخص بود که این آقای بلای جان ایران و ایرانی میشه.اونایی که خارج از ایران هستن واقعا میدونن تحقیر ایران و ایرانی یعنی چه.
سید جان،تولدت مبارک.

امید پریم said:

تولد مبارک بهترین بهتربنها…
یاد روزگاری که ایران و ایرانی سربلند و سرفراز بود بخیر
به امید روزهای شیرین آینده که امیدوارم تبدیل به رویا نشه

رضا شکرایی فرد said:

سلام سید تولدت مبارک امیدوارم همیشه بزرگ باشی .مثل خودت چقدر بزرگ و با شخصیت بودیم ,خبر نداشتیم!!

ناشناس said:

به گریه افتادم

سعید said:

درود :
شصت و نهمین بهار زندگانی مرد مردم سالار مبارک.

رضا شکرایی فرد said:

«ای کاش یکبار هم که شده کره زمین بر عگس بچرخد !من نمیخوام جوان شوم ! دوست دارم جوانان از داشتن بزرگی ,شخصیت ,و………که فاکتورهای انسانیت است در مکتب سیدما بزرگ و بزرگتر شوند تا افتخار کنیم ایران وطن ما همیشه ایران است ,با عظمت وبا ملتی بزرررررررررررررررررررررگ.»

 

سین said:

تولدت مبارک. یک دل شاد دارم که بخشی از زندگی ام با سکانداری تو گذشت و هزار دل از غم دارم که دیگر تو نیستی که نام ایران را بر تارک ببری. دوستت دارم مثل برادر ، پدر ، دوست ، معلم ، فیلسوف ، استاد ، هموطن.

هیرمند said:

خاتمی مرد روزهای سخت نیست . متاسفانه ترسو و شدید محافظه کار . و اهل دادن هزینه نیست . کاری از او ساخته نیست . بازهم خواهید یافت که او فقط سخنور است . و صد البته دوصد گفته چون نیم کردار نیست . بروید تحقیق کنید در جریان تظاهرات انقلاب ۵۷ نسبت به جمعیت شهرها یزد و شهرهای همجوارش چه تعداد شهید داشته

صادق said: به خدا قسم وقتی اسن نامه را می خواندم، اشک در چشمانم جمع شده بود. ظاهرا خیلی از کامنت ها هم همین حال و هوا را داشت.
دوستان کلمه به این لیست بلندبالا از فرزانگان این آب و خاک اضافه کنید نام تمام آزاد مردان و زنان نه تنها ایران بلکه جهان را که شهرت نیک نامی این فرزند زهرا (س) عالم گیر است

تالش said:

منهم مانند بقیه دوستان تولدت را تبریک میگویم ، اما سید اگر ما گذشته را نقد نکنیم چراغ راه آینده نخواهد شد – این خط کشی ها رو کنار بگذاریم هرکی در خارج یا داخل دلش برای سربلندی وطن ومردمانش می تپد دوست است . ما نه جنگ طلبیم نه دوست داریم به وطنمان که یادگار نیاکان پاک ماست ودر کوران حوادث بیشمار همیشه ققنوس وار سربلند بیرون آمده پشت کنیم اما بپذیر بنده خدا بهترین دفاع حمله است .فرصت سوزی بسیار کردیم واما یاران دیروز وامروز خاتمی -نمیخواهید بپذیرد تصمیمات اشتباه شما در انتخابات سال ۸۴این بلا رو به سر ملت آورد -یک هاشمی قوی وعاقل وشاید هم کمی تابسیاری بد بهتر از معین خوب ضعیف بود بنظر شما تصمیم اشتباه نگرفتید آقایان یاران سید محمد ؟نیروها را به چند دسته تبدیل کردید وباعث شدید فردی بر سر کار بیاید که اینقدر سرتق است که مسببین خودش هم از دستش عاصی شده اند .ما واقعیتها را ندیدیم وبازهم دنبال آرمانها رفتیم -منهم دوست داشتم یه روز خلبان بشم شاید هم پزشک اما شدم کارمند -این واقعیت رو من باید بپذیرم -سال ۸۴ ما واقعیتهای عملی را کنار گذاشتیم ودنبال ایده الها رفتیم – واما آخر کلام -مرزبندی نکنید الا با تروریستها .بازهم تولدت مبارک .

ناشناس said:

ضمن تبریک سالروز تولد ایشان می خواستم یک مطلبی را برای دوستانی که افسوس آن روز ها را می خورند یاداور بشوم دوستان یادتان است در انتخابات هشتم ریاست جمهوری قهر کردید پای صندوق ها نیومدید آقای موسوی یادت است چقدر از شما خواستیم که سید بیا صحنه نیومدی آقای کروبی یادت است که گفتیم برادر از صحنه برو بذار وحدت اصلاح طلبان حفظ بشه نرفتی آقایان جبهه اصلاحاتی ها یادتون هست که گفتیم دکتر معین انسان با شرفی است ولی به درد ریاست جمهوری نمی خورد آقایان شورای شهر تهران یادتون است که گفتیم اختلافات را کم کنید نکردید و بالاخره آقای خاتمی یادت است که گفتیم سید کار را یکسره کن گفتی ملاک قانون اساسی است .

اشناس said:

همین که زمان خاتمی به آینده ایران امید داشتیم کافی بود . شلوغ کردن هامون واسه این بود که امید داشتیم. به فکر فرار نبودیم .
تولدش مبارک

soorena said:

صد سال دیگر در چنین روزى ازدیخاهان ایرانزمین لباس تو را میپوشند و ازادى که پایه اش را نهادى جشن میگیرند. تولدت مبارک گاندیه ایرانزمین

mohammad said:

دلم تنگته…(با گریه)

hassn said:

تولد ت مبارک سیدخوبان که دلی مانند برگ گل لطیف داری ولبی خندان واخلاقی زیبا اما عیب بزرگت محجوب بودن است که خیلی ها ازآن سو استفاده کردند .امید که دوباره بشکفی مثل گل

Ali tabatabai :

گاهی دلمان تنگ می‌شود برایت…
ولی گویا حق نداریم برایت نامه بنویسیم، حق نداریم از دلتنگی هایمان برایت بگوییم، حق نداریم حتی تولدت را تبریک بگوییم. نه اینکه حکومت حصرت کرده باشد، نه! آدمهای اینجا دوست ندارند کسی خارج حصر باشد، خارج حصر که ب

اشی یعنی خائنی، یعنی سوپاپی. باید نباشی تا آدم خوبی باشی. همین بودنت یعنی اینکه سازش کرده ای، یعنی پا روی خون شهدا گذاشته ای.
انگار نه انگار که تو همانی هستی که تا همین دیروز برایت پرده و پر می گشودیم و آمدنت را غنیمت میشمردیم، انگار فراموش کرده ایم تمامی روزهایی را که باورمان کرده بودی و باورمان شده بود که میتوانیم ، روزهایی که به دنبال ساختن فردایی بهتر بودیم، به دنبال ساختن ایرانی برای همه ایرانیان.
حالا حتی اجازه یادآوری خاطرات آن روزها را هم نداریم، اجازه تقدیر و تشکر از مردی که تمام آن روزها را برایمان به ارمغان آورد را هم نداریم. نه اینکه حکومت ممنوع کرده باشد، نه! آدمهای اینجا تکریم زنده ها را تاب نمی آورند. باید نباشی تا لایق مدح و ثنا باشی، اگر باشی یعنی یک جای کار میلنگد.
اما من هنوز اینجایی نشده ام، هنوز دلم برایت تنگ میشود. هنوز دلم برای تمام آن روزها تنگ میشود، برای آن روزها که یادمان میدادی تا به جای «مرگ بر» فریاد زنده باد مخالف من سر دهیم.
امروز دوباره دلم برای آن روزها تنگ شد…
علی said:

سید این روزها بیشتر دلتنگ روزگاری میشیم با توبودیم.سید تو بگو چطور شد که از اوج عزت به چنین ذلتی گرفتار شدیم؟

ناشناسsaid:

یه گل یه بوس یه عشق بزرگ به خاتمی نماد انسان اسلام رحمانی.دوست داریم ما بیشمارها

مصطفی ( ناشناس ) said:

سلام و درود خدا بر انسانی که گفتار و رفتارش همه قرآنی بود
سید بزرگوار تولدت مبارک

یه روز خوب می آید said:

سلام سید عزیز

تولدت مبارک
آن موقع که خانم لیلا حاتمی در برنامه موج سوم گفتند، که به خاطر بچه های کوچولو، به خاطر آن هایی که نمی خواهند ایران را ترک کنند،
آقای خاتمی بیایید و سپس گریه کردند
من آن گریه را اغراق دانستم، اما الان که خودم غربت نشین شدم،
و آرزوی همان زمان بودن شما را دارم، می فهمم
کاش همان زمان می ماندیم و به این روزها نمی رسیدیم.

hassn said:

خاتمی عزیز هنوز محبوب ترینی البته اگر تاکنون نشسته باشی واشتباهات گذشته مخصوصا تندروانی را که به نام شما آویزان شده بودند واستفاده های خودشان را میکردند وبهانه به دست مخالفان دادند شناسایی واحصا کرده باشی

شهاب زینلی از رفسنجان said:

درود و سلام بر سید و سالار ما آقای دکتر سید محمد خاتمی مرد بزرگ و اسطوره امید ایرانیان ایران دوست.
فقط در یک کلام: ای سید و سالار ما مولای ما ای نوید بخش بهار دل انگیز شیرین دوباره بیا که در زمستانی سخت به سر میبریم.

[]
ازقم said:

اسم من ومیلیونها ایرانى عاشق خاتمى راهم به آخرنامه ى زیباى خوداضافه کنید

اسفراینی said:

خاتمی عزیز تولدت مبارک
امیدوارم همواره سرافراز و سربلند باشی.
همواره از آن دوران خوش ریاست جمهوریت یاد می کنم و به خاطر می آورم زندگیم را که همواره پر بود از امید و شادی.
به خاطر می آورم که در مقابل پیشنهادهای داده شده مهاجرت همواره از امیدم به آینده وطن و خواستم برای ماندن در اینجا می گفتم.
باور داشتم که راهی که می رویم خیلی زود ایران را به کشوری شاخص در رفاه و آزادی تبدیل خواهد نمود، اما چه می شود کرد که کوته بینان و تنگ نظران ما را به اینجا رسانده اند.
باز هم سید عزیز بعد از خدا امیدم به تو، موسوی و همه سرفرازان این آب و خاک است.
خدا یاورت باشد.
به امید ایرانی آباد و آزاد

عبدالله said: با سلام
بی شک خاتمی جلوه ای از نور پیامبر حضرت محمد ( ص ) رحمت العالمین است . اوست که با تاسی به پیامبر عظیم الشان اسلام در قلوب تمامی دوستداران حق و حقیت ، صلح و آرامش ، انسانیت و آزادگی ، و خلاصه عصاره همه فضلیت های مادی و معنوی است . ۶۹ مین سالروز ولادت با سعادت سید دوست داشتنی ، مرد بی ریا سید خندان بر ایشان و خانواده بزرگوار ایشان و همه ی ایرانی عزیز دوست دار مهین در سرتاسر جهان تبریک و تهنیت باد . به امید آزادی تمامی زندانیان سیاسی در بند حکومت غاصب انقلاب امام ( س ) بالاخص میر دلاور مهندس موسوی عزیز و سرکارخانم دکتر رهنود و نیز شیخ شجاع حاج مهدی کروبی ( آمین یا رب العالمین )

جمال said:

درود برخاتمی بزرگ -تولدت مبارک- من هم امضا میکنم-جمال مختاری ۰دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

دکترافشار سلیمانی said:

بنده هم امضاء می کنم. خسته مولود سید ایران زمین مبارک باد

طاها said:

به امید تولد دوباره ات در منصب سیاست .سال روزت مبارک .و مبارک بر این ایران ما باد که همچین مردانی را در خود پرورانده .زنده بادا ایران ما.

مهسا هاشمی said:

خاتمی عزیز ، تولدت مبارک
تو هر چه هستی با تمام قضاوت های خوب و بدی که از تودارند….
برای من و خیلی های دیگر همیشه دوست داشتنی هستی…..

لقمان said:

تولد شما مبارک آقای خاتمی!
هر اندازه هم به شما انتقاد داشته باشیم هنوز هم امیدواریم! شما یکی از سرمایه های جنبش سبز هستید!

ناشناس said:

خداوند عزت این سید بزرگوار را روزافزون کند / بعنوان فردی کوچک از خانواده معظم شهدای انقلاب این روز فرخنده را به سید محمد خاتمی و دوستدارانش تبریک و تهنیت می گویم.

2, ناشناس said:

تولد تو، تولد سیاستمداری که انسان است، بر ما مبارک، سید!

, شهاب said:

سلام و درود بر سالار ..شرمنده ان موقع نفهمیدیم که هستی..شرمنده…تولدت مبارک سالار….

, مسعود شهابی said:

من هم امضا میکنم. مسعود شهابی .کارشناش ارشد و پژوهشگر مدیریت بهداشت و درمان

, ن ا said:

کاش اشک هایم را تو میدیدی و می دانستی که چقدر دلتنگ آن روزها هستم.

مادر سبز said:

تاریخ کشورمان شاهد تولد مردمان بزرگ بسیاری بوده است؛ ولی انگشت شمارند کسانی که نامش به نیکی برده و ماندگار شوند. نام شما تابوی وحشتناک و غمگین دهه های بعد از انقلاب و جنگ را شکست. کلمه دل نشین جامعه مدنی را شما بر زبان آورید نام شما چون خورشیدی در دل تاریکی ها بود و هنوز هم هست! مطمئنم که آن روزها به پایان نرسیده، ما دوباره شاهد شکوفایی اصلاحات خواهیم بود. چون شما را داریم. و به سادگی از دست نخواهیم داد! درود بیکران

Maryam zaman :
آن ها یی که می گویند قهرمان نسازید و بت نپرستید ،همان هایی هستند که هنوز دنبال معصوم می گردند . !!!
Pouryia taghavi :
دوستانی که به متن نامه ی تبریک به محمد خاتمی ایراد میگیرن و بعضا نیمچه طعنه ای هم به امضا کننده هاش میزنن بد نیست یه نگاهی به شرایط اون روز ایران بندازن… به شرایط واقعیش نه آرمان گرایانش!
ایران بلافاصله بعد از انقلاب، با یک جنگ ویرانگر ۸ ساله که تقریبا همه چیمونو نابود کرد مواجه شد… بعدش هم ۸ سال دوران سازندگی‌ ای که به شخصه با همهٔ کم و کاستیهاش در اون دوران هاشمی‌، نیمه ی پر لیوان رو بیشتر میبینم.
بعدش تازه وارد اصلاحات شدیم.
عزیزان… کشور ما ایرانه… ایـــــــران… تا قبل از رضاخان (۱۳۱۴) اسم بین المللیش «پرشیا» بود.
در خاورمیانه، در جائی‌ که هنوز در بعضی‌ مناطقش قتل‌های ناموسی صورت میگیره.

چپمون عراق و راستمون افغانستانه.
نه کشور ما سوئیس بود، و نه مردمانمان سوئیسی…!
خود سوئیس هم ۴۰۰ سال مبارزه کرد و جنگید و جنگید تازه رسیده اینجا.
چرا انقد آرمان گرایانه و رویایی به مسائل میپردازیم.
در دوران خاتمی ما تازه شروع داشتیم میکردیم به آموختن… و خاتمی با همهٔ بدیهاش (به زعم مخالفینش) پدر و معلم خوبی‌ بود برامون… لااقل برای نسل من…
چرا یک دفعه میخوایم پاهامونو بذاریم پله‌ی آخر و ده تا پله رو با هم بریم…!؟
قطعاً برای ما ملت ایران که همیشه ادعاهامون گوش فلک رو کار کرده! هیچ وقتی‌، هیچ دولتی و حکومتی بهترین نخواهد بود!
کمی‌ منصفانه، دوران خاتمی و شخص خاتمی رو با مقیاس و مختصات تاریخی‌ و جغرافیایی ایران در اون دوران بسنجیم…
/ پوریا تقوی
Ali Rad : سید محمد خاتمی دردانه ملت ایران است چنانکه میر حسین بزرگوار که بی توقع و دلسوزانه ابرو نهادند و هرچه کردند و گفتند برای صلاح ملک وملت ایران بود و در این هیچ جای شکی نیست . کشور ایران در صد ساله گذشته از فقر مبارزه اصولی سیاسی رنج مبرد . سیاه و سفید دیدن پدیده ها و تحرکات هیستریک ضعف جمیع نیروهای سیاسی ماست و همچنین تمامیت خواهی و سلطه گری . اما خاتمی در برزخ دشمن سازی و خشونت طلبی طیفهای مختلف حاکم و غیر حاکم و اپوزیسیون با شعار ایران برای تمام ایرانیان و گفتگوی تمدنها و حقوق مدنی و حقوق شهروندی مفاهیم گمشده فرهنگ سیاسی ایران را احیا نمود . تحمل مخالف را الگو کرد و به روزنامه نگاران و هنرمندان و گروههای ایزوله شده سیاسی فضا و میدان کافی داد و نقطه عطف اقداماتش شکستن فضای امنیتی و اتوریته وزارت اطلاعات و اقدامات فراقانونی و جنایتکارانه ان و علنی کردن جنایات وزارت اطلاعات که بیشتر شبیه یک معجزه بود میتوان یاد کرد . او همواره در خاطره ایرانیان بعنوان نماینده شایسته ای در عرصه داخل و خارج از کشور یاد میشود . او توانائی ایجاد اتحاد ملی گمشده ایرانیان را دارد . او میتواند با کمک هاشمی و یاری میر حسین و دیگر یارانش در احزاب و گروههای سیاسی داخل وخارج ایران را با حفظ استقلال و اولویت منافع ملی در تعامل با غرب و کشورهای صنعتی به جایگاه واقعیش نزدیک کند .

Kambiz Hasanzade اصلن تو بگو این بشر طلا . آخونده !..

Karim Zahedi سید بزرگوار،متین ،مودب،بافرهنگ و … (ادب مرد به ز دولت اوست)
 ebrahim nabavi
آقای خاتمی! تولدت مبارک، تولدت به این سرزمین مبارک که خاکش لیاقت تو را دارد. بخاطر همه چیزها، بخاطر همه آن روزهایی که صبح از خانه بیرون می آمدیم و می خواستیم زودتر به روزنامه برسیم و حرفی تازه بنویسیم. بخاطر همه آن مردم فقیری که فکر می کردن

د که تو فقط برای بچه پولدارها آمده ای و در هشت سال ریاست جمهوری ات رنج تحقیر و گرانی و فشار اقتصادی را نچشیدند. بخاطر همه ایرانیانی که وقتی در سازمان ملل متحد حرف می زدی به وجود تو افتخار می کردند و احساس می کردند آبروی کشورمان هستی. بخاطر همه آنها که وقتی آمدی امید در دل شان جوانه زد و فهمیدند هنوز می توانند بنویسند و کار کنند. بخاطر همه کتابهای خوبی که در خیابان خریدیم، بخاطر همه نمایش های خوبی که روی صحنه دیدیم، بخاطر همه کارگردانهایی که فیلم ساختند و دغدغه زندان رفتن نداشتند. بخاطر دکه های روزنامه که ساعت ده صبح عطر کاغذ تازه چاپ دهها روزنامه در اطرافشان پیچیده بود و جمعیت ایستاده بود تا روزنامه های تازه و پر از خبر و مقاله را بخواند. بخاطر مردمی که هر روز خبر دزدی و اختلاس نمی شنیدند، بخاطر همه پسرها و دخترهایی که دست همدیگر را می گرفتند و نگران نبودند اراذل و اوباش به آنها بی احترامی کنند. بخاطر مردی که وقتی به قدرت رسید زندگی ساده ای داشت و وقتی از قدرت رفت چیزی به ثروتش اضافه نشد. بخاطر همه نامه هایی که دفترت نوشت و پیگیر وضع زندانیان سیاسی شد. بخاطر کنسرت گروه پژواک که با شرکت سه هزار نفر برگزار شد و صدای موسیقی خوب را در تالار شنیدیم. بخاطر دانشگاههایی که بچه هایش پر از شوق و امید و دانایی شدند. بخاطر عباس امیرانتظام که وقتی مصاحبه اش در تیراژ 360 هزار نسخه منتشر شده بود و متن چاپ شده را نشانش دادم باورش نمی شد. بخاطر همه کارهای بدی که نکردی و هر سیاستمداری که آمد کرد. بخاطر همه دروغ هایی که نگفتی. بخاطر هوشنگ گلشیری که بعد از سالها نومیدی به اصلاحات امیدوار بود و همراه فرزانه و پسر و دخترش در هر مراسمی شرکت می کرد. بخاطر بهترین آدمهای شریف که در کنار تو اعتماد را در جامعه ایجاد کردند. بخاطر همه آنهایی که به کشورشان برگشتند، بخاطر همه آنهایی که از کشورشان آواره نشدند. بخاطر شبی که در زندان بودم و چنان بازجو رفتار کرده بود که فکر می کردم کودتا شده و شب وقتی که یواشکی صدای سخنرانی ات را در سازمان ملل شنیدم از خوشحالی اشک ریختم، از خوشحالی اینکه زنده ای، هستی و خوشحالم که امروز روز تولد توست. روز تولد آدمی که شریف است و قدرت را جز برای مردمش نمی خواهد. آقای خاتمی! بخاطر همه خوبی هایی که داشتی و بدی هایی که نداشتی ممنونم.
karan sadr
با وجود کسانی مثل آقای خاتمی ،هیچ نظامی سقوط نمیکند ،چون اصلاحات آقای خاتمی خود یک انقلاب است .
ای کاش دلسوزی در حاکمیت وجود داشت
Advertisements